„Javítja az inzulinérzékenységet”, ezt most mindenre is ráírják, a hónap marketingszövege, de mit is jelent?
Röviden, tömören:
Az inzulin egy hormon, aminek feladata, hogy csökkentse a vérünkben lévő cukor szintjét, az által, hogy bejuttatja azokat a sejtekbe, amit energiaként a sejt felhasznál (vagy megfordítva feladata, hogy az energiát adó cukrokat a vérből a sejtekbe juttatja) vagy elraktározza (ha a zsírsejt, nah, akkor ITT hízunk).
Az IR és 2. típusú cukorbetegség oka, hogy a sejteket már nem érdekli annyira az inzulin, így az cukrot nem tudja a sejtekbe juttatni, ami a vérben marad, magas marad a vérben lévő cukor szintje és mivel nem csökken a cukor még több inzulint nyom a hasnyálmirigy a vérbe és így tovább. Ez rossz! Ez egy ördögi kör, ami okozhat, sőt okoz is rosszullétet, amin legkevésbé sem egy sütike vagy üccsike segít, mert ugye rosszul vagyunk kell valami finimini kis lélekbonbon vagy micsoda….
Ezzel szemben az inzulinérzékenység, amikor a sejtek nagyon szeretik az inzulint és kisebb mennyiségre is boldogan ugranak, megnyitják kapuikat (sejtmembránjaikat) a cukornak, amiből energiát állítank elő. A vér cukorszintje csökken, az inzulin a helyére kerül. Mindenki boldog! Volt értelme ennünk, az energia jó helyre került.
Gyakorlatban, ha eszel valami gyorsan felszívódó szénhidártos finomságot (pl. gyümisali, natúr tészta, pufirizs, de még a divatos (főleg, ha agyoncukrozott) zabkása* stb, de ezek csak általánosítások, minden egyén, szervezetfüggő), amit gyorsan meg tudsz emészteni (könnyen hozzáférhető cukrokat tartalmaz), az hirtelen megdobja a vércukorszinted jó magasra. Amire válaszul megemelkedik az inzulinszinted is . Hirtelen lesz rengeteg energiád. Ezt az enegiát el kell használni. Azonnal vagy megy a raktárakba (izom, máj, zsír). Ezért nem jó döntés ezeket a gyorsan felszívódó szénhidrátokat önmagukban fogyasztanunk, hacsak nem mozgunk éppen aktívan vagy nem vagyunk mozgás után (ami kiürítette, az izmaink raktárait) vagy akarunk zsírt felszedni.
Hamár baj van. Ebben az esetben az inzulin lenyomja a vércukrod, túlságosan is. Ez olyankor is előfordul, ha a rengeteg cukor, ami a véredben van, nem tud a sejtekbe kerülni, se az izmoka, se májba és marad a vérben. Ezért egyre több inzulint küld a hasnyálmirigy, hogy ezt megoldja, de hát ugye nem ez lesz a megoldás, csak szegény ezt nem tudja. Ennek a vége pedig az lesz, hogy a túlterhelt hasnyálmirigyünk (ami az inzulint küldi) elfárad és már nem küld eleget vagy semennyit sem, ilyenkor kívülről kell ezt bevinnünk, ez a 2-es típusú cukorbetegség.
*A zabkása akkor lesz remek reggeli:
– ha a te anyagcseretípusodnak megfelel
– ha fehérjével, zsírokkal kiegészítve eszed pl. fehérjepor + mogyoróvaj / olajosmagvak, én még zöldséget (cukkinit, céklát) is szoktam bele főzni, így lesz teljes értékű reggeli.
Ezt a folyamatot nagyon sok tényező segíti vagy gátolja. Erről könyveket lehetne írni. Sőt jó sokat is írtak róla, ezért a teljesség igénye nélkül pár dolog, ami segíti:
- MOZGÁS: cardio, HIIT, súlyzós, erőnléti, tánc hajnalig :D, minden mozgás jó és legjobb, ha rendszeres! Jobb választás a heti 4x 30 perc, mint csak egyszer 2 óra,
- lassú felszívódású szénhidrátok (ch) fogyasztása (a funkcionális étkezés más),
- reggel, este a ch fogyasztás kerülése (sokan reggelire, vacsira gyümit esznek, mert könnyű és egészséges, de sokszor ez az oka annak is, hogy nem akar moccani az a fránya „utolsó 5 kg”),
- klasszikus tiltós ételek, italok (junk food, gyümölcslevek, alkohol, koktélok, üdítők) kerülése,
- gyümölcsöt tízóraira és uzsira érdemes időzíteni és akkor is olajosmagvak/vajak/zsírok társaságában (hogy lassítsa a benne lévő gyümölcscukrokat),
- édesítők mellőzése,
- csalónapok helyett, csalóétkezések (amikor nem egész nap hullámvasútasat játszunk vele, csak egyetlen étkezésre eszünk olyan fogást, amit a diétánk nem engedne meg),
- ha szükséges fogyás, akkor is, ha vékony alkat vagy, de a zsigeri zsír mennyisége magas,
- éhezés kerülése (pl. napi csak egy tábla csoki (mert kcla-ba kevés), de még akár egy versenyfelkészülés is ide tartozik (alacsony ch, alacsony zsír),
- böjt (időszakos is segíthet, 1-2-3 naposakat folyamatosan tesztelgetik IR és cukorbetegeknél jó eredményekkel),
- táplálékkiegészítők, amiket érdemes beépíteni a mindennapokba: glicin, inulin, taurin,
- természetesen a személyre szabott étrenddel.
Lényegében a „javítja az inzulinérzékenységet” felirat egy jó dolog lenne, ha nem arra használnák, hogy olcsó és mindenki számára elérhető dolgok helyett drága készítményeket adnának el vele.
Nem mellékesen a stabil vércukorszint minden diéta alapja, mivel az inzulin a zsírraktározást is szabályozza! Ez is jó marketing szöveg. Mindenképp érdemes figyelni rá, még a baj előtt! Ha felkeltettem érdeklődésed, keress bizalommal.